Past Trustees


Rakesh Agrawal – Purdue University
Yaman Arkun – Georgia Tech
Matthew Bassett – Dow AgroSciences
Lorenz Biegler – Carnegie Mellon University
Gary Blau – Dow Elanco / Purdue University
Joe Boston – Aspen Tech
Herb Britt – Aspen Tech
Peter Bullemer – Honeywell
Brice Carnahan – University of Michigan
Chau-Chyun Chen – Texas Tech University
James Christensen – University of Oklahoma
Jennifer (Sinclair) Curtis – University of Florida
James Davis – Ohio State University / UCLA
Morton Denn – University of California, Berkeley
Michael Doherty – Univ. of California, Santa Barbara
James Douglas – Univ. of Massachusetts, Amherst
Mahmoud El-Halwagi – Texas A&M University
Eugene Elzy – Oregon State University
Lawrence Evans – Massachusetts Inst. of Technology
Bruce Finlayson – University of Washington
Grant Fisher – University of Alberta
Christodoulos Floudas – Princeton University
H. Scott Fogler – University of Michigan
Rodney Fox – Iowa State University
Rafiqul Gani – Technical University of Denmark
Carlos Garcia – Shell
Edward Grens – University of California, Berkeley
Ignacio Grossmann – Carnegie Mellon University
John Hale – DuPont
Carol Hall – North Carolina State University
J. J. Haydel – Shell
Ernest Henley – University of Houston
David Himmelblau – University of Texas at Austin
Andrew Hrymak – McMaster University
Richard Hughes – University of Wisconsin
Robert Jelinek – Syracuse University
A. I. Johnson – University of Western Ontario
Jeffrey Kantor – University of Notre Dame
Ferhan Kayihan – Weyerhaeuser
Jason Keith – Mississippi State University
Sangtae Kim – Lilly / University of Wisconsin
Ronald Klaus – University of Pennsylvania
Concetta La Marca – DuPont

Richard LaRoche – DEM Solutions
Theodore Leininger – DuPont
Richard Mah – Northwestern University
Duncan Mellichamp – Univ. of California, Santa Barbara
James Michaels – Merck
Manfred Morari – California Institute of Technology
Rodolphe Motard – Washington University
Babatunde Ogunnaike – University of Delaware
Charles A. Petty – Michigan State University
Linda Petzold – University of California, Santa Barbara
Gary Powers – Massachusetts Institute of Technology
Fred Ramirez – University of Colorado
James Rawlings – University of Wisconsin
Norman Rawson – IBM
Matthew Reilly – Carnegie Mellon University
Irven Rinard – Halcon
Peter Rony – Virginia Tech
Edward Rosen – Monsanto / EMR Technology Group
Brigette Rosendall – Bechtel
Stanley Sandler – University of Delaware
William Schiesser – Lehigh University
J. D. Seader – University of Utah
John Seinfeld – California Institute of Technology
Paul Shannon – Dartmouth
Cecil Smith – Louisiana State University
David Smith – DuPont
Dennis Spriggs – Union Carbide
George Stephanopoulos – Massachusetts Inst. of Tech.
Ross Taylor – Clarkson University
Tyler Thompson – Dow Chemical
Louis Tichacek – Shell
James Tilton – DuPont
James Trainham – PPG Industries
Venkat Venkatasubramanian – Purdue University
Robert Weaver – Tulane University
Arthur Westerberg – Carnegie Mellon University
James White – Modular Mining Systems
Joseph Wright – Xerox
Imre Zwiebel – Worcester Polytechnic Institute